• Chceš klikačku? zde
  • Chceš být SB? zapiš se zde!

!!!KOPÍROVAT SE ZDROJEM!!!

Rasta

17. května 2010 v 14:07 | Happy Small Birdie |  Rasta

Rastafariánství

Hodně lidí poslouchá reggae, nosí dready, hulí trávu. Ale ani polovina z nich neví nic o tom, proč to všechno je..Proč jsou dready, co se skrývá v tekstech reggae, a co všechno se ukrývá pod pojmem marihuana..Proto musíme se vrátit do minulosti..Všechno začalo když španělští kolonizátoří zajali Afriku..Z černochů udělali otroky.Převáželi je na ostrov jamaica, který v té době byl taky kolonizován španěly.V roce 1887 se narodil Marcus Mosiah Garvey v St. Ann na Jamajce, který se zaměřil na svůj velký sen- navrátit černochy z celého světa do Afriky, kde by opět získali svou hodnotu, jež jim byla násilně vzata bílým mužem.Studoval vše o otrokářství a kolionalismu na černou populaci, poté 2 roky jezdil po oblastech Karibského moře, aby vše viděl v praxi.

Založil hnutí "Back to Afrika" ("Návrat do Afriky").Garvey hlásal rovnost mezi čenými a bílými a pokoušel se pozvednout zlomené sebevědomí černých tím, že doporučoval návrat k vlastním kořenům a odvrhnutí západní kultůry. Učil, že Jamaika není zemí černých , ale bílých vykořisťovatelů. Pravá země Sion, Sion v Africe, z kterého bílí vyhnali černé (exodus). Garveyho cíl, byl návrat všech černých do Ethiopie, která nebyla kolonizována, a která byla nezávislá. V jeho představách je Ethiopie synonymem pro celou Afriky. "Bílý muž má svého boha, který je bílý, žlutý muž má svého boha, který je žlutý a oba veří, že je to bůh jen pro ně. My máme (černí) svého boha, který nemá barvu, je zároveň boží syn a duch svatý a na všechny se dívá přez stejné brýle. Tento bůh je symbolem Ethiopie."
Roku 1914 Marcus začal hnutí "Universial Nergo Improvement Asociation" (UNIA) a v roce 1919 založil rejdářství "Black star line", které černochy mělo odvážet do Afriky.Zemřel v roce 1940 v tichosti v Londýně, jeho ostatky byly slavnostně převezeny na Jamajku a uloženy do Mausolea.Poté byl ohlášen národním hrdinou a nejznámější věta, kterou řekl byla :"Hleď ku Africe, kdež bude korunován černý král, osvobození je blízko." Nejvýznamějším představitelem tohoto duchovního uspořádání byl Ras Tafari Makonen, člen etiopského císařského rodu, který po svém nástupu na trůn přijal jméno Haile Selassie a titul Negusa Negus (Král Králů).Právě jeho zrození bylo předpověděno Marcusem Garveym.Ras Tafariho od narození nazývali převtělením Jaha. Rastové bojují proti Babylonu.Babylonem míní svět, ve kterém se daří lži, korupci, hříchu, nenávisti, kde moc, bohatství a osobní prestiž jsou stavěny nad lásku, čest a hodnotu života. Vypálením Babylonu však nemíní fyzickou likvidaci světa, kterému je nejpodobnější Evropa a zejména USA, nýbrž jeho léčení (Healing Of The Nations). Zde tedy zásadní roli hraje, shodně s křesťanstvím, odpuštění. Kultura rastů je velmi silně spjatá s jejich rodnou Afrikou, kterou považují za svůj domov i přes několikasetleté fyzické odloučení.
Rastové odmítají tvrzení jiných náboženských skupin, že jejich víra je protibělošská nebo protimulatská.Obecně lze říci, že je to zřejmě jedno z nejtolerantnějších a nejliberálnějších náboženství vůbec. Uznávají existenci všech ostatních vyznání, protože jejich hlavním krédem je heslo "One Love", tedy život v jednotě, nehledě na vyznání, rasu, přesvědčení, avšak, a to je důležité, jednotou se nemyslí unifikace kultur. Na nabádání národů k úctě ke své kultuře kladou rastové obzvláště velký důraz. Jak řekl Marcus Garvey: "Národ bez vědomí své historie, původu a kultury podobá se stromu vyrvanému z kořenů."Liberálnost rastafariánského vyznání spočívá v tom, že ani přísné stravovací a jiné zásady nejsou pro všechny závazné. Důraz je kladen zejména na svobodnou vůli, protože nemá smysl cokoliv vyznávat s donucením.
Také pro kulturu každého národa může být typický nějaký znak, který ortodoxní rastové vylučují. Avšak pouze kompromisy lze dosáhnout jednoty, po které rastové tolik touží. Víra rastů obsahuje nemálo znaků víry židovské, křesťanské a kultury egyptské. Biblí rastů je tzv. Holy Piby (bible černého člověka), která byla sestavena v letech 1913 - 1917. Tato Bible je v podstatě shodná s křesťanskou, byla pouze upravena, aby byla přijatelnější původně pro černé dělníky jihoafrických diamantových dolů (afričtí křesťané např. často zobrazují Krista jako černocha).

(zkopírováno ze starého blogu)
!!!KOPÍROVAT SE ZDROJEM!!!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.